nerves

Ciało

Jesteśmy stworzeni do biegania, skakania, wspinania się, rzucania, a także do walki i tańca. Sprawdź w jaki sposób, bez bólu, dbać o swoje ciało.

Wybierz Element, który chcesz poznać:

Dlaczego powinieneś zadbać o swoje ciało:

Ciało ludzkie ma za sobą całkiem długą drogę, aby zrozumieć, gdzie jesteśmy warto poznać jego historię.

Życie na ziemi rozwija się od ok 3,8 miliarda lat. Od jednokomórkowych organizmów do zwierząt jakie znamy oraz ludzi.

Człowiek anatomicznie współczesny, czyli nie różniący się w kwestii budowy od każdego z nas, datowany jest na około 150 tysięcy lat temu. Od tego czasu nie zmieniliśmy się znacząco pod kątem budowy i funkcjonowania.

Przez cały ten czas, jako gatunek, korzystaliśmy z naszych ciał i robiliśmy to w sposób naturalny. Tak jak tygrys, nie musi być uczony sposobu poruszania się, tak ludzie, poprzez codzienne aktywności, wzmacniali i utrzymywali ciała w sprawności. Warunki w jakich żyliśmy oraz zbieracko-łowiecki tryb życia wymuszały na nas pewnego rodzaju zachowania, jednocześnie uniemożliwiając inne. To co początkowo kształtowało naszą budowę, w późniejszym okresie pomagało zachować zdrowie i energię.

Rewolucje agrarna, która miała miejsce między 9 500 a 3 500 tysiąca lat przed naszą erą, zmieniła ten stan rzeczy. Początkowo przywiązaliśmy się do życia w jednym miejscu i uprawy wąskiego spektrum wybranych roślin. Następnie zajęliśmy się hodowlą kilku zwierząt, co wpłynęło na nasz harmonogram dnia, sposób w jaki spędzamy czas, a także naszą dietę.

Kolejnym skokiem milowym było wynalezienie maszyny parowej, co miało miejsce około roku 1700. Ostatnie trzysta lat, to czas rewolucji przemysłowej, która ogarnęła świat i na nowo określiła gdzie i w jaki sposób wykorzystujemy swój czas,

Gdyby przedstawić historię ludzkości jako jedną dobę, wyglądałoby to następująco:

 • 0:00 – 22:00 – zbieracko łowiecki tryb życia, funkcjonowanie w małych gromadach
 • 22:00 – 23:20 – rewolucja agrarna i zmiana trybu życia na osiadły, skierowany na hodowlę i uprawę roślin
 • 23:30 – początki złożonych społeczności w miejscach jak Mezopotamia czy Egipt
 • 23:57 – wynalezienie maszyny parowej
 • 23:59 i 45 sekund – telefony komórkowe zaczynają funkcjonować na masową skalę

Obecnie mamy dostęp do elektryczności, samochodów, klimatyzacji oraz centralnego ogrzewania. Możemy z łatwością zdobyć pożywienie, gotowe do konsumpcji. Skorzystać z telefonu, by porozmawiać z wybraną osobą na całym świecie lub wpisać dowolne zapytanie z wyszukiwarce internetowej, by natychmiast otrzymać odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań. Świat się zmienił i wciąż zmienia się w zawrotnym tempie.

Czy nasze ciała są na to gotowe?

Czy nasze ciała są na to gotowe? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zastanowić się, co tak naprawdę wiemy o naszych ciałach. Nasza wiedza na ten temat opiera się na fundamentach sięgających daleko do przeszłości.

Medycyna - jak nauka pozwoliła nam poznać nasze ciała

Początków współczesnej medycyny należy szukać w piątym wieku przed naszą erą. „Ojciec medycyny”, Hipokrates praktykował w tym czasie na grackiej wyspie Kos i niewątpliwie wywarł on ogromny wpływ na nasz pogląd dotyczący prawidłowego funkcjonowania ciała. Hipokrates za przyczynę chorób uważał brak równowagi pomiędzy czterema płynami ustrojowymi (żółć czarna, żółć żółta, flegma i krew). Według niego zdrowe ciało w sposób naturalny dąży do równowagi, a poprzez nasze działania, sprowadzamy na siebie różnego rodzaju dolegliwości. Choć jego teoria okazała się nieprecyzyjna, nie można umniejszać jej wartości i ogromnego wkładu, jaki stanowiły jego prace. Poprzez ustanowienie ścisłych reguł postępowania etycznego i wprowadzenie obserwacji jako metody badań naukowych, nawet dziś możemy śmiało czerpać z jego mądrości.

Na weryfikację tezy o czterech płynach musieliśmy czekać, aż do epoki renesansu (XIV w). Uwolnienie się z pod jarzma teorii religijnych oraz zabobonów i powrót do metod opartych na obserwacji i eksperymentu, pozwolił na wykonanie kolejnego kroku na naszej drodze poznania naszych ciał. Jednym za najsławniejszych badaczy tamtych czasów był Leonardo da Vinci, który uważał, że aby móc leczyć choroby, trzeba najpierw poznać ciało i toczące się w nim procesy, a wiedzę tę można zdobyć poprzez sekcje ludzkich zwłok. Zdobywanie zwłok nie było rzeczą łatwą, a sekcje, były w tym czasie zakazane przez kościół. Sposoby jak odcinanie wisielców z szubienic czy kradzież zwłok z grobów nie należy uznawać za godne pochwały, ale to badaczom jak da Vinci czy Andreas Vasalius zawdzięczamy diagramy i ilustracje, przedstawiające dość dokładną budowę anatomiczną człowieka.

Kolejnym kamieniem milowym była praca Williama Harveya 1628 roku, w której to przedstawił teorie funkcjonowania układu krwionośnego i serca z zastawkami pompującego krew przez tętnice.

Koniec XIX wieku to czas kolejnych odkryć, które pozwoliły na dalszy rozwój medycyny:

 • środki znieczulające – James Young Simpson
 • prześwietlenie – Wilhelm Roentgen
 • związek między zarazkami a chorobami – Louis Pasteur
 • cztery grupy krwi – Karl Landsteiner

Bez tych ludzi, zabiegi chirurgiczne jakie dziś znamy, nie byłyby możliwe. Dzisiaj dysponujemy zaawansowanymi narzędziami, które powalają monitorować aktywność mózgu lub z dużą precyzją zajrzeć do wnętrza stawów. Chemia oraz farmacja umożliwiają nam wpływanie na procesy toczące się w naszych ciałach. Niewątpliwie warto czerpać z tej wiedzy i wykorzystywać ją dla własnego dobra i zdrowia.

To jednak nie wszystko

W czasie gdy zachodnia medycyna ortodoksyjna przedstawiała ciało ludzkie jako maszynę, zestaw funkcjonujących części, równolegle rozwijał się nieco inny pogląd na funkcjonowanie naszych organizmów. Kluczem do tej odmiennej teorii jest Energia.

Wyróżnić możemy trzy podstawowe modele stosowane do określenia i wytłumaczenia roli energii w naszym organizmie, są to:

 • starożytny system chiński
 • starożytny system hinduski
 • współczesny model zachodu

Teorie te mówią, że nasz organizm jest czymś więcej, niż sumą poszczególnych elementów i mechanizmów. Według nich od chwili poczęcia, przez całe życie, a być może nawet po nim, nieustannie przepływa przez nas życiodajna energia.

Chińskie i japońskie systemy energii postrzegają ciało jako odbicie wszechświata, będące pod wpływem środowiska naturalnego oraz czynników klimatycznych, dietetycznych, umysłowych i duchowych. Jeżeli człowiek żyje w harmonii z otoczeniem, to zachowuje spokój, zdrowie i siłę duchową. Działanie przeciw siłom natury, prowadzi natomiast do zachwiania równowagi i utraty zdrowia.

Ćwiczenia fizyczne i umysłowe mogą zostać wykorzystane do zbilansowania ludzkiego ciała i wyregulowania przepływu energii. Obecnie ćwiczenia takie są szeroko rozpowszechnione pod postacią chi kung, tai chi oraz rozmaitych sztuk walki.

Według hinduskie teorii energia organizmu powstaje i jest rozpowszechniana w systemie czakr, które są uważane za „koła zamachowe energii”. Energia wydzielana przez te czakry tworzy aurę, która wykracza poza ciało fizyczne i twory wokół niego warstwy. Ten system tworzy podstawy jogi oraz jadżurwedy, starożytnej medycyny hinduskiej.

Trzeci system energii organizmu rozwinął się na Zachodzie, gdzie stosują go tak zwani uzdrawiacze czy jasnowidzowie. System w swoich założeniach zbliżony jest do systemu hinduskiego z czakrami oraz warstwami energii otaczającymi ciało. Energia człowieka ma pośredni i bezpośredni wpływ na każdą osobę na świecie. Nasze związki o osobami, których energia jest naj najbliższa, stanowią o naszym dobrym samopoczuciu i szczęściu.

Plan działania:

Dziś

Idź na spacer – 30 minut

Zrób sałatkę

Zadbaj o 8 godzin regenerującego snu

W tym tygodniu

Ćwicz 2-3 razy

Ogranicz pieczywo i cukier

Zasypiaj i wstawaj o tej samej porze

W tym miesiącu

Znajdź trenera/mentora

Opanuj 3 nowe przepisy

Stwórz rytuał udanego zakończenia dnia

W tym roku

Ćwicz regularnie

Zostań szefem swojej kuchni

Dobrze zaczynaj każdy dzień

null

Na skróty: