Pre Trening KB
Kila prostych ćwiczeń, które pomogę ci dobrze zacząć przygodę z…
Życie na ziemi rozwija się od ok 3,8 miliarda lat. Od jednokomórkowych organizmów do zwierząt jakie znamy oraz ludzi.
Człowiek anatomicznie współczesny, czyli nie różniący się w kwestii budowy od każdego z nas, datowany jest na około 150 tysięcy lat temu. Od tego czasu nie zmieniliśmy się znacząco pod kątem budowy i funkcjonowania.
Przez cały ten czas, jako gatunek, korzystaliśmy z naszych ciał i robiliśmy to w sposób naturalny. Tak jak tygrys, nie musi być uczony sposobu poruszania się, tak ludzie, poprzez codzienne aktywności, wzmacniali i utrzymywali ciała w sprawności. Warunki w jakich żyliśmy oraz zbieracko-łowiecki tryb życia wymuszały na nas pewnego rodzaju zachowania, jednocześnie uniemożliwiając inne. To co początkowo kształtowało naszą budowę, w późniejszym okresie pomagało zachować zdrowie i energię.
Rewolucje agrarna, która miała miejsce między 9 500 a 3 500 tysiąca lat przed naszą erą, zmieniła ten stan rzeczy. Początkowo przywiązaliśmy się do życia w jednym miejscu i uprawy wąskiego spektrum wybranych roślin. Następnie zajęliśmy się hodowlą kilku zwierząt, co wpłynęło na nasz harmonogram dnia, sposób w jaki spędzamy czas, a także naszą dietę.
Kolejnym skokiem milowym było wynalezienie maszyny parowej, co miało miejsce około roku 1700. Ostatnie trzysta lat, to czas rewolucji przemysłowej, która ogarnęła świat i na nowo określiła gdzie i w jaki sposób wykorzystujemy swój czas,
Obecnie mamy dostęp do elektryczności, samochodów, klimatyzacji oraz centralnego ogrzewania. Możemy z łatwością zdobyć pożywienie, gotowe do konsumpcji. Skorzystać z telefonu, by porozmawiać z wybraną osobą na całym świecie lub wpisać dowolne zapytanie z wyszukiwarce internetowej, by natychmiast otrzymać odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań. Świat się zmienił i wciąż zmienia się w zawrotnym tempie.
Na weryfikację tezy o czterech płynach musieliśmy czekać, aż do epoki renesansu (XIV w). Uwolnienie się z pod jarzma teorii religijnych oraz zabobonów i powrót do metod opartych na obserwacji i eksperymentu, pozwolił na wykonanie kolejnego kroku na naszej drodze poznania naszych ciał. Jednym za najsławniejszych badaczy tamtych czasów był Leonardo da Vinci, który uważał, że aby móc leczyć choroby, trzeba najpierw poznać ciało i toczące się w nim procesy, a wiedzę tę można zdobyć poprzez sekcje ludzkich zwłok. Zdobywanie zwłok nie było rzeczą łatwą, a sekcje, były w tym czasie zakazane przez kościół. Sposoby jak odcinanie wisielców z szubienic czy kradzież zwłok z grobów nie należy uznawać za godne pochwały, ale to badaczom jak da Vinci czy Andreas Vasalius zawdzięczamy diagramy i ilustracje, przedstawiające dość dokładną budowę anatomiczną człowieka.
Kolejnym kamieniem milowym była praca Williama Harveya 1628 roku, w której to przedstawił teorie funkcjonowania układu krwionośnego i serca z zastawkami pompującego krew przez tętnice.
Koniec XIX wieku to czas kolejnych odkryć, które pozwoliły na dalszy rozwój medycyny:
Bez tych ludzi, zabiegi chirurgiczne jakie dziś znamy, nie byłyby możliwe. Dzisiaj dysponujemy zaawansowanymi narzędziami, które powalają monitorować aktywność mózgu lub z dużą precyzją zajrzeć do wnętrza stawów. Chemia oraz farmacja umożliwiają nam wpływanie na procesy toczące się w naszych ciałach. Niewątpliwie warto czerpać z tej wiedzy i wykorzystywać ją dla własnego dobra i zdrowia.
Wyróżnić możemy trzy podstawowe modele stosowane do określenia i wytłumaczenia roli energii w naszym organizmie, są to:
Teorie te mówią, że nasz organizm jest czymś więcej, niż sumą poszczególnych elementów i mechanizmów. Według nich od chwili poczęcia, przez całe życie, a być może nawet po nim, nieustannie przepływa przez nas życiodajna energia.
Chińskie i japońskie systemy energii postrzegają ciało jako odbicie wszechświata, będące pod wpływem środowiska naturalnego oraz czynników klimatycznych, dietetycznych, umysłowych i duchowych. Jeżeli człowiek żyje w harmonii z otoczeniem, to zachowuje spokój, zdrowie i siłę duchową. Działanie przeciw siłom natury, prowadzi natomiast do zachwiania równowagi i utraty zdrowia.
Ćwiczenia fizyczne i umysłowe mogą zostać wykorzystane do zbilansowania ludzkiego ciała i wyregulowania przepływu energii. Obecnie ćwiczenia takie są szeroko rozpowszechnione pod postacią chi kung, tai chi oraz rozmaitych sztuk walki.
Według hinduskie teorii energia organizmu powstaje i jest rozpowszechniana w systemie czakr, które są uważane za „koła zamachowe energii”. Energia wydzielana przez te czakry tworzy aurę, która wykracza poza ciało fizyczne i twory wokół niego warstwy. Ten system tworzy podstawy jogi oraz jadżurwedy, starożytnej medycyny hinduskiej.
Trzeci system energii organizmu rozwinął się na Zachodzie, gdzie stosują go tak zwani uzdrawiacze czy jasnowidzowie. System w swoich założeniach zbliżony jest do systemu hinduskiego z czakrami oraz warstwami energii otaczającymi ciało. Energia człowieka ma pośredni i bezpośredni wpływ na każdą osobę na świecie. Nasze związki o osobami, których energia jest naj najbliższa, stanowią o naszym dobrym samopoczuciu i szczęściu.
Zrób sałatkę
Zadbaj o 8 godzin regenerującego snu
Ogranicz pieczywo i cukier
Zasypiaj i wstawaj o tej samej porze
Opanuj 3 nowe przepisy
Stwórz rytuał udanego zakończenia dnia
Zostań szefem swojej kuchni
Dobrze zaczynaj każdy dzień
Utrzymuj wysoki poziom energii
Ciesz się doskonałym zdrowiem
Trzy czynniki, których eliminacja, gwarantuje lepszy sen.