Aby regularnie ćwiczyć, należy wyeliminować przeszkody jakie stają nam na przeszkodzie, w zrealizowaniu naszego postanowienia.
Jedną z takich przeszkód jest niewątpliwie czas jaki poświęcamy na trening. Sam trening może trwać od 20 minut do godziny, przeprowadzany 3 razy w tygodniu to w sumie 2 z 168 godzin jakie mamy do dyspozycji. Odliczając sen oraz ośmiogodzinny dzień pracy pozostaje nam 56 godzin. Czas na trening to niespełna 4% z tego co nam zostało. Czy to wiele? Moim zdaniem nie, ale to kwestia indywidualnych priorytetów.
No tak, ale co z dojazdami? Muszę przecież jeszcze dotrzeć na siłownie i wrócić. Czy na pewno?
Poniżej przedstawiam koncepcję Kąta Siły, miejsca, gdzie będziesz kształtował siłę, sylwetkę i charakter., bez wychodzenia z domu.
Rozejrzyj się po własnych czterech kątach i sprawdź czy jesteś w stanie znaleźć miejsce spełniające trzy poniższe wymagania.
-
Bezpieczeństwo.
To warunek wstępny tworzenia Twojego kąta. Musisz zadbać o bezpieczeństwo swoje i osób oraz zwierząt w twoim otoczeniu. Znajdź miejsce gdzie będziesz mógł swobodnie wykonać pompki, przysiady oraz ćwiczenia z kettlem. Ćwicząc z odważnikami, zadbaj o podłogę. Polecam maty do zapasów lub judo, łączone ze sobą na zasadzie puzzli. Nigdy nie powinieneś upuszczać odważnika bez kontroli. Jeśli czujesz, że jest takie ryzyko, zmniejsz ciężar. Dotrzesz tam, za jakiś czas. Nie pozwól by odważniki komukolwiek zagrażały i wyeliminuj ryzyko upuszczenia ich z wysokości. Zawsze przechowuj w bezpiecznym miejscu niedostępnym dla dzieci. Przed przystąpieniem do ćwiczeń ustal jasne zasady, gdy zaczynasz trening, nikt nie przeszkadza i nie wchodzi w Twoją przestrzeń. Zrozumiano?
-
Przestrzeń.
Minimum to 1,5 x Twój wzrost w każdym wymiarze. Przy 185 cm oznacza to 8 m2 podłogi i brak przeszkód na 2,8 metra nad głową. Nie pozwól by brak przestrzeni wpływał na wykonywanie ćwiczeń w ograniczonym zakresie. Zła technika to frustracja, brak efektów i ryzyko kontuzji.
-
Porządek
Łączone maty pozwalają na utrzymywanie porządku, po treningu ułóż je w stos lub schowaj. Regularnie czyść i dezynfekuj maty, by zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi, w innym przypadku przygotuj się na bycie wyrzuconym ze wspólnej przestrzeni domowników. Dbaj o to by żadne zbędne meble i inne przedmioty nie znajdowały się w Twoim Kącie. Minimalizm to klucz.
W moim Kącie
Osobiście, najczęściej korzystam z 3 odważników 14, 18 oraz 24 kg. Choć z czasem ich ilość wzrosła 🙂
W okresie od kwietnia do września, większość treningów przeprowadzam na świeżym powietrzu.
Jaki zestaw wybrać dla siebie? O tym przeczytacie tutaj.
Udało się? Brawo! Usunąłeś jedną z największych przeszkód na drodze do regularnych ćwiczeń i zachowania sprawności na długo. Teraz zadbaj o walory estetyczne. Przyjemne i motywujące otoczenie sprawi, że z przyjemnością będziesz wracał to swojego Kąta.
Dodatkiem do przyjemnego treningu może być akompaniament ulubionej muzyki, a może wolisz kontemplować w ciszy? Wybór należy do Ciebie.
A teraz, do Kąta!