„Tao Te Ching” (Dao De Jing) to starożytny tekst chiński przypisywany mędrcowi znanemu jako Lao Tzu. Jest to fundamentalna praca w filozofii taoistycznej, która zawiera mądrości dotyczące życia, moralności, przywództwa i natury wszechświata. Tekst ten jest często interpretowany na różne sposoby przez czytelników i stanowi podstawę dla wielu prądów filozoficznych, nie tylko w Chinach, ale także na całym świecie. Jego przesłanie skupia się na idei Tao (Dao), która oznacza fundamentalną siłę lub zasadę wszechświata, a także na sposobach, w jakie ludzie mogą harmonijnie współdziałać z tą siłą.
Z pozycją tą zetknąłem się za sprawą Tima Ferrissa i jego książki „Narzędzia tytanów”, gdzie znalazła się wśród najczęściej polecanych lektur. Przedstawiam listę zasad, czy wskazówek, jakie można wysnuć lub wprost wyczytać z Tao Te Ching.
Pokora
Pierwsza zasada, od której wszystko się zaczyna, to Tao. Fundamentalna zasada lub siła wszechświata. Tao jest nieuchwytne i niewysławialne, ale zawiera w sobie harmonię i równowagę. Przedstawia idee, poza naszą zdolnością zrozumienia i daje przestrzeń dla akceptacji własnych ograniczeń.
Spokój
Wu Wei czyli „nie działanie” lub „działanie przez nie-działanie”. Wu Wei sugeruje naturalne i spontaniczne działanie, które płynie z harmonii z Tao, bez nadmiernego wysiłku czy sztucznego działania. Jakże różne od powszechnej gonitwy i walki, jaką często staczamy na co dzień.
Akceptacja
Tao Te Ching często podkreśla istnienie dualizmu w życiu, takiego jak istnienie przeciwieństw, takich jak światło i ciemność, miękkość i twardość, które tworzą harmonię i równowagę. Pozwala zrozumieć przyczynę dla której na świecie zdarzają się również złe i przykre rzeczy. Daje powód, by celebrować szczęśliwe i radosne dla nas chwilę.
Poczucie dostatku
Lao Tzu zachęca do życia w sposób skromny i prosty, unikając chciwości, nadmiernego pożądania i złożoności. Skromność i ograniczenie własnych potrzeb pozwala na cieszenie się życiem, takim jakim jest, zamiast ciągłej pogoni za nowymi, lepszymi rzeczami, które rzekomo dadzą nam szczęście.
Autonomia
W „Tao Te Ching” opisano idealną formę przywództwa jako działanie przez nie-działanie, polegające na naturalnej mądrości i harmonii z Tao. Obecnie powszechne staje się odchodzenie od idei mikrozarządzania, czyli kierowania każdym krokiem naszych podwładnych (czy dzieci). Myśli ty zawarte dają przestarzeń dla samodzielności i brania odpowiedzialności za swoje działania.
Wszystko ma swój czas
Tekst podkreśla znaczenie przywrócenia równowagi poprzez zwrócenie się ku naturze i harmonii z jej cyklami. Dzień i noc. Lato i zima. Młodość oraz późniejsze etapy naszego życia. Zaakceptowanie tej prawdy pozwoli wyrwać się z objęć zwodniczych przekonań o młodych milionerach czy beztroskich dorosłych. Każdy okres naszego życia obfituje w zgodne z nim wyzwania. Nie uprzedzajmy faktów, nie oczekujmy teraz czegoś, co jest naturalne dla innego okresu życia.
Pogodzenie się ze startą
„Tao Te Ching” mówi o akceptacji zmian i przemijania jako nieodłącznej części życia, zachęcając do płynności i elastyczności w obliczu zmieniających się warunków. W życiu jedyną pewną jest zmiana. Przyjmijmy to, by wyrwać się z objęć lęku przed startą tego co dla nas tak cenne. Uczucia, przekonania, przedmioty, ludzie i nasze własne życie.
Skromność
Lao Tzu przestrzega przed nadmiernym przywiązaniem do materialnych dóbr i ambicji, zachęcając do spokoju umysłu i zadowolenia z tego, co się ma. Tak jak punkt czwarty mówi o życiu w prostocie, tak w tym skupimy się na ambicjach oraz pragnieniu uznania oraz bycia podziwianym. Pozostawaj skromnym i wykonuj swą pracę, nie oczekując uznania.
Szacunek
Tao Te Ching podkreśla współzależność wszystkich rzeczy i istot, podkreślając, że wszystko jest ze sobą powiązane i wzajemnie uwarunkowane. Nasze działania, wracają do nas poprzez otoczenie w jakim się znajdujemy. Traktujmy się z szacunkiem i dbajmy o nasze środowisko. Tak jak każdy astronauta obserwujący Ziemię z kosmosu, możemy dojść do wniosku, że wszyscy jesteśmy ze sobą związani, żyjąc wspólnie na tej niewielkiej planecie.
Sczęście
Wreszcie, „Tao Te Ching” przekazuje przesłanie o znaczeniu osiągania równowagi i harmonii w życiu poprzez zrozumienie i działanie zgodnie z Tao. Wcielając w życie opisane wyżej zasady, kierujemy swoje życie w stronę wewnętrznego spokoju. Ktoś mógłby nazwać to szczęściem 🙂
Podsumowanie
Tao Te Ching nie jest pozycją łatwą w odbiorze i nie przedstawia radykalnych lub nowatorskich rozwiązań. Jej wartość oceniam z perspektywy setek (a może tysięcy) lat, przez które zachowuje swoją aktualność. Może stanowić cenny drogowskaz, w podejmowanych na co dzień decyzjach oraz wskazówkę w jaki sposób, niezależnie od okoliczności, znaleźć w sobie spokój.