Porozumiewanie się z innymi osobami towarzyszy każdemu z nas i jest jedną z kluczowych umiejętności decydujących o poziomie naszego życia.
Historia komunikacji zaczyna się bardzo wcześnie. Pierwsze krzyki, płacz, nawoływanie niemowlaka, z czasem przeradzają się w słowa i tak to się zaczyna. Kolejnym etapem jest informowanie o potrzebach oraz wyrażanie emocji, pytania i odpowiedzi, negocjowanie oraz budowanie relacji.
W dorosłym życiu poziom naszej komunikacji z innymi jest decydujący w takich dziedzinach, jak:
- relacje z mężem/żoną
- dochody – relacje z szefem, współpracownikami, klientami
- wychowanie dzieci
- kontakt z przyjaciółmi i znajomymi
- wpływ na społeczności i umiejętność przewodzenia innym
Wiele osób uważa, że skuteczna komunikacja jest darem, z jakim trzeba się urodzić. O ile pewne osoby mogą wykazywać predyspozycję, by naturalnie łatwiej nawiązywać relacje i skuteczniej komunikować swoje zdanie, umiejętność ta, jak każda inna, może być rozwijana i poprawiana poprzez świadomą pracę i ćwiczenia.
Poniżej kilka podstawowych sposobów, na poprawę naszego poziomu komunikacji:
- Otwórz się na innych – każdą osobę traktuj z życzliwością i sympatią. Uśmiechnij się.
- Interesuj się innymi – zamiast skupiać się na sobie, wysłuchaj co druga osoba ma do powiedzenia. Pytaj i bądź prawdziwie ciekawy.
- Używaj właściwych słów – poszerzaj słownictwo. Gdy przedstawiasz swoje zdanie używaj precyzyjnych oraz barwnych określeń.
- Dbaj o dykcje – wypowiadaj się jasno i wyraźnie. Zwróć uwagę na brzmienie swojego głosu.
Niech każde spotkanie, stanie się okazją do ciekawej i zbliżającej nas do siebie konwersacji. Zamiast skupiać się na narzuceniu własnego zdania, bądźmy ciekawi i zainteresowani drugim człowiekiem. Używajmy właściwych słów i ekspresyjnie malujmy obrazy słowem. Jasno komunikujmy swoje potrzeby partnerowi czy partnerce. Słuchajmy swoich dzieci i dając przykład, pokażmy jak skutecznie komunikować się z innymi.
Już dziś kolejna okazja by poprawić tę umiejętność. Trzeba ją wykorzystać!