Czym są dla Ciebie rodzina i przyjaciele?
Kontakty społeczne mają ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Warto zrozumieć mechanizmy ich oddziaływania, by nauczyć się je wykorzystywać dla własnego pożytku.
Konstruktywne relacje powinny spełniać co najmniej dwa warunki:
- musi istnieć choćby częściowa zgodność między naszymi celami, a celami osób z naszego otoczenia
- musimy być gotowi do okazywania zainteresowania potrzebami drugiej osoby
Obecnie jesteśmy przekonywani, że powinniśmy postawić siebie w centrum naszych zainteresowań. Najważniejszym celem jest spełniać swoje marzenia, realizować swoje pasje, zrzucić z siebie brzemię społecznych oczekiwań.
W ten sposób uniemożliwiamy sobie dostrzeżenia tego co nas łączy oraz pracy nad wspólnymi celami. W mniejszym stopniu wykazujemy zainteresowanie potrzebami bliskich i przyjaciół, przez co w dłuższej perspektywie, uniemożliwiamy sobie zbudowanie głębokich oraz wartościowych relacji.
Koncentrując się na własnych specyficznych zainteresowaniach, szukamy akceptacji w kręgach obcych osób, odnalezionych w Internecie lub identyfikując się z problemami postaci z ekranów naszych telewizorów.
Dzisiejszy styl życia nie sprzyja podtrzymywaniu przyjaźni. W społeczeństwach żyjących bardziej tradycyjnie człowiek do kresu swych dni pozostaje w kontakcie z przyjaciółmi, których zdobył jeszcze w dzieciństwie. Lecz współcześnie duża mobilność geograficzna i środowiskowa prawie to uniemożliwia.
Nasi przyjaciele ze szkoły średniej nie są już tymi samymi ludźmi, których znaliśmy ze szkolnej ławy, na studiach przyjaźnie ulegają ponownemu przetasowaniu. Później zmienia się posadę za posadą, przeprowadza z miasta do miasta i z wiekiem takie przelotne przyjaźnie stają się coraz bardziej powierzchowne. Brak prawdziwych przyjaciół jest jedną z głównych bolączek, na które uskarżają się ludzie przechodzący kryzys emocjonalny drugiej połowy życia.
Chcąc zrekompensować sobie, choćby częściowo, trudności ze znalezieniem przyjaciół, warto odkryć nową możliwość: zaprzyjaźnić się z rodzicami, współmałżonkiem lub własnymi dziećmi.
Wiele napisano o tym, jak funkcjonują rodziny, i wszyscy zgodni są co do tego, że te z nich, które wspierają emocjonalny dobrostan oraz rozwój swych członków, łączą dwie przeciwstawne niemal cechy:
- dyscyplinę ze spontanicznością
- jasno określone reguły postępowania z wolnością
- wysokie oczekiwania ze szczodrą miłością
Reguły i dyscyplina konieczne są do uniknięcia nadmiernych strat energii psychicznej podczas ustalania, co można, a czego nie można – na przykład, do której godziny wolno dzieciom przebywać poza domem, kiedy powinny odrabiać lekcje, kto ma zmywać naczynia… i tak dalej. Zaoszczędzoną w ten sposób energię psychiczną każdy z członków rodziny może skierować na realizację własnych celów. Jednocześnie każdy z nich wie, że w razie potrzeby zawsze może skorzystać ze wspólnych zasobów energetycznych rodziny.
Niemal pewne, że gdy będziesz się zastanawiał nad przyczynami własnych najlepszych czy najgorszych nastrojów, pomyślisz o innych ludziach. Zastanówmy się jak świadomie poprawiać te relację i wspólnie cieszyć się życiem.