W dzisiejszym zabieganym świecie, czasami zapominamy o skarbach, które kryją się w dziełach naszych przodków. Jedną z książek, która nadal promieniuje mądrością i inspiracją, jest „Żywot Własny” Benjamina Franklina. Przewodnik ten, pełen jest historii, refleksji i rad, które nigdy nie straciły na swojej aktualności.
Benjamin Franklin uznany jest za jedną z najwybitniejszych postaci w historii Stanów Zjednoczonych. Był nie tylko politykiem, wynalazcą i dyplomatą, ale także wybitnym pisarzem i myślicielem. Pierwszy raz książkę tą przeczytałem w wieku około 24 lat, aktualnie, 13 lat później, kończę ponowną jej lekturę. Tym razem wraz z moim 9 letnim synem, który prosi mnie o czytanie jej do snu. Liczę na pozytywny wpływ na jego charakter, jaki może wywrzeć zapoznanie się tą postacią 🙂
Przeczytanie „Żywota Własnego” to nie tylko podróż przez życie jednego z najbardziej fascynujących ludzi w historii Stanów Zjednoczonych, ale także spotkanie z wartościami, które kierowały Benjaminem Franklinem. Autor w przystępny sposób opisuje swoje doświadczenia, dzieląc się z czytelnikami tajnikami sukcesu i drogą, którą pokonał od skromnego początku do osiągnięcia wielkiego szacunku i wpływu.
Oto kilka najważniejszych wniosków i rad płynących z jego życiowych doświadczeń:
Samodoskonalenie i ciągłe uczenie się
Bohater tego wpisu wierzył w nieustanne dążenie do samodoskonalenia i ciągłe poszerzanie wiedzy. Zachęcał czytelników do inwestowania w rozwój osobisty poprzez czytanie, naukę i praktykę. Jego motto „Nigdy się nie zatrzymuj w doskonaleniu” jest nadal inspirującym przesłaniem dla każdego, kto dąży do osiągnięcia sukcesu. Od nauki zawodu drukarza, przez naukę języków obcych, odkrycia naukowe oraz doskonalenie umiejętności społecznych, autor daje przykład rezultatów, jakie przynosi rzetelna praca nad wybranymi umiejętnościami.
Planowanie i zarządzanie czasem
Franklin był zwolennikiem planowania i efektywnego zarządzania czasem. W swojej autobiografii opisuje techniki, takie jak prowadzenie listy celów i codziennych harmonogramów, które pomagały mu osiągnąć cele i wykorzystywać czas w sposób produktywny. Dzięki temu uczył, że odpowiednie zarządzanie czasem jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w każdej dziedzinie życia. To między innymi dzięki niemu zacząłem regularnie korzystać z notatników i zapisywać w nich swoje cele oraz refleksje,
Odpowiedzialność osobista
Nasz bohater kładł duży nacisk na odpowiedzialność za swoje czyny. W autobiografii opisuje, w jaki sposób kierował się zasadami moralnymi i dążył do uczciwości we wszystkich swoich działaniach. Jego przykład pokazuje, że sukces może być osiągnięty tylko poprzez uczciwość, pracę i nieustanne dążenie do celu. Autor stanowi również przykład podejmowania śmiałych decyzji i brania pełnej odpowiedzialności za rezultaty swoich działań.
Praca nad budowaniem relacji
Franklin był mistrzem budowania relacji i pracy z ludźmi. Jego umiejętność komunikacji, dyplomacji i empatii pomogła mu zdobyć licznych przyjaciół i sojuszników, co przyczyniło się do jego sukcesu jako polityka i dyplomaty. Jego przykład pokazuje, że budowanie silnych relacji jest kluczowym elementem osiągnięcia sukcesu osobistego i zawodowego. Jedną z zasad jakie najbardziej zapadła mi w pamięć jest nie przypisywanie sobie autorstwa pomysłów jakie przedstawiał opinii publicznej. Skromność oraz odrzucenie potrzeby bycia uznanym przez otoczenie dały mu możliwość realizacji wielu wartościowych zamierzeń.
Dążenie do pożytku społecznego
Benjamin Franklin wierzył w ideę służenia społeczeństwu i pracy na rzecz dobra wspólnego. Jego zaangażowanie w różnorodne projekty społeczne, takie jak zakładanie bibliotek, straż pożarna czy instytucje edukacyjne, pokazuje, że prawdziwa satysfakcja i znaczenie życia można znaleźć poprzez służbę innym i działanie na rzecz społeczności. Historie opisywane w książce zachęcają do pracy na rzecz lokalnych społeczności, miasta czy kraju, bez stawiania swoich potrzeb w centrum uwagi. Jakże odświeżające 🙂
13 cnót Benjamin Franklina:
- Umiar – nie jedz do otępienia, nie pij do podniecenia
- Milczenie – mów tylko to, co może przynieść pożytek innym lub tobie; unikaj próżnej rozmowy
- Ład – niech wszystkie twoje rzeczy mają swoje miejsce; niech wszystkie twoje sprawy mają swój czas
- Postanowienie – postanów sobie czynić, co powinieneś; czyń bez zawodu to, coś postanowił sobie
- Oszczędność – nie czyń wydatków, chyba że dla dobra innych lub swego, to znaczy nic nie marnotraw
- Pracowitość – nie trać nigdy czasu, bądź zawsze zajęty czymś pożytecznym, unikaj wszelkich niepotrzebnych działań
- Szczerość – nie uciekaj się do krzywdzącego oszustwa; myśl niewinnie i sprawiedliwie, a kiedy mówisz, mów podobnie
- Sprawiedliwość – nie krzywdź nikogo, wyrządzając mu zło lub pozbawiając pożytków, jakie mu się od ciebie należą
- Powściągliwość – unikaj krańcowości, nie odczuwaj krzywd w takim stopniu, jak twoim zdaniem na to zasługują
- Czystość – nie pozwalaj na żadną nieczystość ciała, odzienia czy mieszkania
- Spokój – niech Ci nie zamącają umysłu drobnostki lub też zdarzenia pospolite i nieuchronne
- Surowość cielesna – rzadko używaj płci, tylko dla zdrowia albo potomstwa, nigdy do otępienia, osłabienia lub szkody w twoim czy cudzym spokoju i opinii
- Pokora – naśladuj Jezusa i Sokratesa
Junta – idea Franklina, którą chciałbym reaktywować
Junta, zorganizowana przez Benjamina Franklina, była grupą przyjaciół, której celem było zapewnienie ustrukturyzowanej formy wzajemnego udoskonalania. Początkowo składająca się z dwunastu członków, grupa ta nosiła nazwę Junta (od hiszpańskiego słowa junta, czyli zgromadzenie). Członkowie Junty pochodzili z różnych zawodów i środowisk, ale łączyła ich duch badawczości oraz chęć doskonalenia siebie, swojej społeczności i pomocy innym.
Zasady Junty:
- Wzajemne udoskonalanie się: Członkowie Junty mieli za zadanie dzielić się wiedzą, doświadczeniem i radami w celu wzajemnego rozwoju intelektualnego, osobistego i zawodowego.
- Służenie społeczności: Junta nie ograniczała się jedynie do dyskusji teoretycznych, ale również angażowało się w działania służące społeczności. Członkowie podejmowali inicjatywy mające na celu poprawę warunków życia w społeczności lokalnej i wspieranie potrzebujących.
- Promowanie otwartej dyskusji: Franklin zachęcał do otwartej, szczerze poszukującej dyskusji na tematy moralne, polityczne i naukowe. W Juncie każdy członek miał możliwość przedstawienia pytań do dyskusji oraz prezentacji eseju na wybrany przez siebie temat. Dyskusja opierała się na przedstawianiu własnego poglądy na dany temat, niedozwolona była natomiast krytyka w stosunku do poglądów innego członka Junty.
Junta na Spocie:
- Założenie klubu dyskusyjnego – przestrzeń do kształtowania umiejętności dyskusji i prezentowania własnych poglądów
- Organizowanie spotkań edukacyjnych – wykłady i warsztaty
- Działalność charytatywna i wolontariat – wpieranie wartościowych inicjatyw
- Kształcenie przez całe życie – idea kształcenia ustawicznego
- Działalność społeczna – na rzecz małych społeczności, miasta czy kraju
Poprzez te i inne inicjatywy, nasze lokalne społeczności mogą kontynuować ducha Junto, promując wzajemne udoskonalanie się, służenie społeczności i otwartą dyskusję na tematy istotne dla społeczeństwa.
Czy ktoś z Was byłby zainteresowany taką formą spędzania czasu?
PS. Franklin, gdy w młodości wykonywał swoją pracę w charakterze w drukarni podjął praktyczną decyzję, która znacznie podniosła jego wydajność na tle innych pracowników. Co to była za decyzja? Otóż, w odróżnieniu do pozostałych pracowników, zrezygnował z picia piwa do posiłków, a sam posiłek w jego przypadku, składał się z lekkostrawnych i niewielkich porcji, które spożywał nie opuszczając miejsca pracy. Prócz oszczędności czasu, pozwalało to na zaoszczędzenie pieniędzy, a także zachowanie świeżości i klarownego umysłu.
Dziś raczej nie pije się piwa w czasie pracy, ale piwo czy drink po pracy, negatywnie wpływają na nasz sen i zdolności regeneracji, co nie pozostaje bez znaczenia, jeśli chodzi o naszą wydajność pracy, następnego dnia. Ta prosta zasada, pozwoli Ci wyróżnić się na tle innych pracowników, a także będzie miała pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i poziom energii.