Jednym z podstawowych celów życia jest zrozumienie i praktykowanie bezwarunkowej miłości. Jak każdy wartościowy cel, bezwarunkowa miłość, jest czymś do czego dążę, choć możliwe, że nigdy nie uda mi się tego celu osiągnąć w stu procentach. Droga jest celem.
Osobami z którymi może połączyć nas tak głęboka i wartościowa więź, są niewątpliwie nasze dzieci. Właśnie więź jest mostem, który umożliwia przepływ myśli i uczuć. Niczym architekci świadomie projektujmy i cierpliwie budujmy to połączenie.
Jak stworzyć więź, która sprawi, że będziemy dla naszych dzieci najważniejszymi osobami w ich życiu? Poniżej cztery zasady, które mogą stanowić drogowskaz na tej drodze.
- Pokaż się dziecku z przyjaznej strony – kluczem jest przyjazne i pełne entuzjazmu powitanie, za każdym razem gdy przez pewien czas byliśmy oddaleni od siebie (fizycznie np. po wizycie w przedszkolu/pracy lub emocjonalnie np. po oglądaniu telewizji, zabawie). Inicjatywa zawsze leży po stronie rodzica. Pamiętajmy by w takiej chwili zwrócić się do dziecka po imieniu i z uśmiechem wyrazić radość ze spotkania.
- Zaoferuj coś, czego może się uchwycić – wykaż uwagę i zainteresowanie, bądź obecny i przez chwilę całkowicie skup się na dziecku. Pamiętaj, że przytulanie i poczucie bliskości jest podstawową, biologiczną potrzebą każdego dziecka. Szczerze i bezwarunkowo akceptuj zachowanie i charakter tego małego człowieka. Chwal i wyrażaj uznanie w chwilach w których się tego nie spodziewa. Nie uzależniaj swoich uczuć od zachowania dziecka w danej chwili. Wskazuj podobieństwa, które was łączą.
- Zachęcaj do zależności – noś dziecko na rękach i na barana. Pomagaj w jedzeniu i ubieraniu się. Bądź blisko, gdy dziecko musi się uspokoić. Pomagaj w rozwiązywaniu problemów. Pozwalając dziecku, gdy jest niedojrzałe i niesamodzielne, pozwoli na rozwinięcie się poczucia bezpieczeństwa i da podwaliny pod przyszłą niezależność. Nie martw się o naukę samodzielności. Natura jest twoim sprzymierzeńcem. Droga do samodzielności wiedzie przez zależność.
- Bądź dla dziecka przewodnikiem – tłumacz i wyjaśniaj. Odpowiadaj na pytania: co? gdzie? kiedy? dlaczego? Nawet gdy dziecko nie zadaje tych pytań, istnieje potrzeba wyjaśniania wszystkiego co je otacza. Wyobraź sobie, jak byś się czuł, będąc turystą w obcym kraju, bez znajomości języka. Dziecko znajduje się w takiej sytuacji, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Bądź przewodnikiem, tłumaczem i przyjacielem w tej przygodzie. Dzieci muszą być kierowane. Gdy dostrzeżesz przejaw zdezorientowania, wykorzystaj okazję do przewodzenia. Pamiętaj by wykazywać się pewnością siebie. Nie oszukuj.
Więź między Tobą a dzieckiem, jest najcenniejszym darem jaki możesz zaoferować. Pamiętaj o tych zasadach i codziennie wzmacniaj ten związek.
- Pokaż się dziecku z przyjaznej strony
- Zaoferuj coś, czego może się uchwycić
- Zachęcaj do zależności
- Bądź dla dziecka przewodnikiem
Powodzenia!
„Działanie ma sens tylko w relacji, a bez zrozumienia relacji wszelkie działanie będzie zarzewiem konfliktu. Zrozumienie relacji jest nieskończenie ważniejsze niż tworzenie jakichkolwiek planów działania.”
J. Krishnumutri
Źródło: „Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów” dr G. Neufeld, dr G. Mate