Trzeci miesiąc miesiąc po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego w moim lewym kolanie rozpocząłem od wizyty u rehabilitanta, gdzie poznałem nowy zestaw ćwiczeń, jakie pomogą mi w dalszym powrocie do pełnej sprawności. Na tym etapie rozpoczęliśmy pracę nad ruchami dynamicznymi jak podskoki, zeskoki i różne inne kroki 🙂 A więc do rzeczy:
Podskoki na palcach: w górę, w boki, w przód i w tył, podskoki jak do pajacyków. Następnie bieg w miejscu oraz podskoki w połączeniu z przysiadem.
Choć kolano wygląda bardzo dobrze i naprawdę na wiele mogę sobie pozwolić, to warto zaznaczyć, że do pełnej sprawności jeszcze daleka droga. Wciąż odczuwam lekki ból po dłuższym okresie siedzenia. Kolano nie zgina się jeszcze w pełnym zakresie. Rehabilitacja jest procesem długotrwałym, wymagającym cierpliwości. Unikam ruchów, które mogłyby zaszkodzić mojej rekonwalescencji.
Oprócz dynamicznych ćwiczeń jakie przedstawiam powyżej, pracuję nadal nad odbudowaniem mięśni jakie zaniknęły w czasie bezruchu po zabiegu. Przede wszystkim wróciłem do części aktywności sprzed operacji, wróciły dłuższe spacery z psem, swingi kettlem, przysiady, pompki oraz zabawy z animal flow.
Oprócz pracy nad częścią fizyczną, warto rehabilitację wesprzeć mentalnie. Ja na przykład, podczas porannych spacerów powtarzam sobie: „Z każdym dniem czuję się lepiej i lepiej i lepiej!”. Wszystko co wartościowe wymaga wytrwałości i systematycznej, ukierunkowanej pracy. Działamy!
Oprócz rehabilitacji kolana, warto zadbać również o inne elementy ciała. Tutaj fragment treningu PAHLAVANDLE INDIAN CLUBS.
Wróciły również treningi kettlami, takie jak Swing Jednorącz (5×5 powtórzeń) – 5 do 10 serii.
A także Tureckie Wstawanie (TGU) z odważnikiem 20 kg.
Następnym krokiem w moim wykonaniu, było wyciągnięcie książki „Bądź sprawny jak lampart” . Odnalazłem w niej zestaw mobilizacji mięśni i stawów. Piłka do lacrosse, wałek, guma oraz taśma uciskowa floss band. Pierwszy tego typu trening przyniósł uczucie ulgi i rozluźnienia okolic kolana. Zdecydowanie będę kontynuował. Plan: mobilizacja 2 razy w tygodniu, czas trwania około 30 minut.