W drodze do osiągnięć na dowolnym polu, możemy odnieść sukces lub porażkę. Większość z nas naturalnie dąży do sukcesu, wkładając wysiłek i korzystając z inteligencji, podczas prowadzenia swoich działań.
Poniżej wymieniam przyczyn porażki, które Napoleon Hill wskazał w swojej książce „Myśl i bogać się”. Zapoznając się z kolejnymi punktami, spójrzmy na siebie przez ten pryzmat. Czy któraś z tych przyczyn nie blokuj nam drogi do osiągnięć, jakie pragniemy zrealizować?
Przyczyny niepowodzeń:
- Brak wyraźnie określonego celu. Nie można zdobyć czegoś, nie wiedząc dokładnie, jaki jest cel do którego dążymy oraz bez wytyczenia planu jego osiągnięcia.
- Brak ambicji wybicia się ponad przeciętność. Wyjątkowe osiągnięcia wymagają poniesienia kosztów, których większość osób nie ma ochoty ponosić.
- Brak samodyscypliny. Zanim nauczymy się kontrolować warunki w jakich się znajdujemy, należy uzyskać kontrolę nad samym sobą oraz swoimi wadami.
- Zły stan zdrowia. Przyczyną może być: nadużywanie niezdrowego jedzenia, poddawanie się negatywnym myślom, brak aktywności fizycznej, niedocenienie istotności oddychania i świeżego powietrza, niewłaściwe zrozumienie seksu i nadużywanie zmysłowych rozkoszy.
- Lenistwo. Odkładanie działania i nawyk oczekiwania na „właściwy moment”.
- Brak wytrwałości. Rezygnacja pod wpływem pierwszych niepowodzeń. Wytrwałość nie dopuszcza do klęski.
- Osobowość negatywna i brak entuzjazmu. Nie odniesie sukcesu ktoś, kto odpycha od siebie innych ludzi. Sukces życiowy wymaga umiejętności współpracy.
- Skłonność do hazardu i zdobycia czegoś, bez należytej zapłaty.
- Niezdecydowanie. Nieumiejętność podjęcia wiążącej decyzji oraz częsta zmiana zdania. Nadmierna ostrożność.
- Lęk przed ubóstwem, krytyką, chorobami, starością, zawodem miłosnym oraz śmiercią.
- Niewłaściwy dobór partnera/małżonka lub wspólnika w interesach.
- Podejrzliwość, uprzedzenia i nietolerancja Dodajmy tu egoizm i próżność. Te cechy uniemożliwiają harmonijną współpracę z innymi ludźmi.
- Nieumiejętność skupienia się na najważniejszym zadaniu. Nawyk rozproszenia i błądzenia myślami po wielu sprawach.
- Zgadywanie zamiast myślenia. Opieranie się na opiniach innych ludzi, zamiast polegania na własnym osądzie.
Zadanie do wykonania:
Czy któraś z tych przyczyn hamuje mój rozwój i niweczy moje starania? Świadomość własnych ograniczeń jest pierwszym krokiem do ich pokonania.
Pomyśl jak możesz walczyć ze złymi nawykami lub poproś o radę i wsparcie osobę, która będzie Cię wspierała w drodze do sukcesu. Opracuj plan, który pozwoli Ci pokonać główną przyczynę, wstrzymującą Cię przed osiągnięciem sukcesu i wytrwale pracuj nad realizacją tego planu.
Powodzenia!
PS.
Są ludzie, którzy z premedytacją dążą do porażki. Szukając w swoich niepowodzeniach pretekstu do skupienia na sobie uwagi. Unikaj ich.